Posty

Spotkanie autorskie z Joanną Gierak-Onoszko

Obraz
10 listopada o godz. 18:00 na fanpage'u Biblioteki Sopockiej odbyło się spotkanie autorskie on-line z Joanną Gierak-Onoszko, autorką książki „27 śmierci Toby'ego Obeda”,  uhonorowaną Nagrodą Literacką Nike Czytelników 2020.  „Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju. Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła? „27 śmierci Toby’ego Obeda” to reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu”. (źródło opisu: strona wydawnictwa Dowody na istnienie) Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o traumie, przetrwaniu, próbie naprawienia błędów i wrażliwości.  W tym celu wystarczy kliknąć  tutaj . 

Słuchowisko "Trzy pióra"

Obraz
Zapraszamy na słuchowisko „Trzy pióra” braci Grimm przygotowane przez bibliotekarzy Biblioteki Sopockiej. Słuchowisko miało swoją premierę 9.11 na fanpage'u Biblioteki Sopockiej. Aby go wysłuchać, wystarczy kliknąć tutaj .

Czytanie performatywne "Biegnij dynio, biegnij"

Obraz
7.11 na fanpage'u Biblioteki Sopockiej o godz. 13:00 odbyła się premiera czytania performatywnego przygotowanego przez naszych bibliotekarzy. Tym razem w roli głównej wystąpiła... dynia. Ale czy to tylko zwykła dynia, czy może ktoś się w niej ukrył? Aby to sprawdzić, kliknijcie w ten link . Tekst powstał w oparciu o książkę Evy Mejuto „Biegnij dynio, biegnij” wydawnictwa TAKO.

Spotkanie autorskie z Dominiką Słowik

Obraz
30 października 2020 r o godz. 17:00 na fanpage'u Biblioteki Sopockiej odbyło się spotkanie on-line z Dominiką Słowik. Dominika Słowik (ur. 1988 w Jaworznie) to polska pisarka, laureatka Paszportu „Polityki”.  Nominowana do 11. Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza za debiutancką powieść „Atlas: Doppelganger.” Jej druga powieść, „Zimowla”, została uhonorowana nagrodą Krakowska Książka Miesiąca Stycznia 2020 oraz Paszportem „Polityki” za rok 2019.  Słowik publikowała m.in. w Akancie, Blizie, Nowych Książkach. Mieszka w Krakowie. „ Zimowla”, będąca powodem naszego spotkania, zaczyna się tak: miasteczko w Dolinie Zmornickiej oddycha tajemnicami. Z jeziora wyłowiono ciało, ojciec rzucił pracę w urzędzie i został wróżem, a Pszczelarz wytresował swój rój. Misza w wolnych chwilach sprowadza trawkę ze Słowacji. Naga Dygnarówna spaceruje nocą po ulicach. Mieszkańcy albo czekają, aż wydarzy się kolejny cud, albo gorączkowo szukają skarbu. Czy uda się otworzyć od zawsze zamknięte dr

Spotkanie autorskie z Łukaszem Kielbanem

Obraz
30 października o 17:00 odbyło się kolejne już spotkanie autorskie w ramach prowadzonego przez Bibliotekę projektu. Tym razem do rozmowy zaprosiliśmy Łukasza Kielbana – historyka, poznaniaka, pisarza, autora bloga „Czas Gentlemanów”.  Tematem spotkania była jego najnowsza książka „Charakter. Przewodnik mężczyzny z klasą”. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, mimo że spotkanie odbyło się w formie on-line, w rozmowie mogły uczestniczyć inne osoby, które zadawały pytania do pana Kielbana w komentarzach. Trzy najbardziej aktywne osoby otrzymały egzemplarze książki, o której była mowa.  Spotkanie w szczytowym momencie oglądało 50 osób. Można znaleźć je na Facebooku Biblioteki Sopockiej . 

Edukacyjny escape room - warsztaty

Obraz
Jak odciągnąć dzieciaki od komputerów i zachęcić do wspólnej zabawy? Stwórzcie z EduQuest Gry w edukacji escape room, czyli pokój zagadek! Nie potrzebujecie wielu narzędzi ani dużej przestrzeni. Zapraszamy na filmik warsztatowy! Aby go obejrzeć, wystarczy kliknąć tutaj . Edukacyjny escape room to warsztaty, których uczestnicy rozwiązują zadania i łamigłówki, aby osiągnąć wspólny cel, czyli odnaleźć porwanego misia. Do wykonania escape roomu w domowych warunkach wystarczą przedmioty, które właściwie każdy ma w domu: kartki, przybory do pisania, taśma, lakier do paznokci, nożyczki, plastelina itp. Podczas filmiku warsztatowego Karolina – edukatorka, która w edukacji wykorzystuje gamifikację oraz metodę game based learning, krok po kroku będzie tworzyć escape room.    Prowadząca warsztaty o sobie: „Doświadczenie w obszarze nowoczesnych metod edukacyjnych zdobywałam w centrach nauki w Trójmieście. Prowadzę warsztaty z projektowania gier miejskich z dziećmi i młodzieżą oraz zajęc